kwas hialuronowy w kosmetyce

Czy retinol i kwas hialuronowy można stosować razem?

Chwalony przez dermatologów kwas hialuronowy i retinol to najpopularniejsze składniki aktywne w pielęgnacji skóry. Oto czym są i czy można je ze sobą łączyć.

Co to jest kwas hialuronowy?

Serum z kwasem hialuronowym stało się w ostatnich latach jednym z topowych produktów do pielęgnacji skóry, i to nie bez powodu. Kwas hialuronowy to naturalny składnik, który działa jako środek nawilżający. Ma zdolność zatrzymywania wody na powierzchniowej warstwy skóry, dzięki czemu redukuje suchą, łuszczącą się skórę. Jest łatwy w użyciu i może być całkiem przystępny cenowo.

Kwas hialuronowy występuje w różnych formach. Jest często stosowany w postaci serum z kwasem hialuronowym dostępny np. tutaj: https://www.cocolita.pl/kremy-z-kwasem-hialuronowym, jako kremy z kwasem hialuronowym i w tonikach, ale kwas hialuronowy można również znaleźć w preparatach z retinolem, aby zmniejszyć skutki podrażnień i suchości.

Pomaga on również wzmocnić barierę ochronną skóry. W ten sposób skóra jest w stanie lepiej zatrzymać wodę, co zapobiega jej odwodnieniu i wysuszeniu. Wreszcie, ma dużą moc przeciwstarzeniową, ponieważ działa na jędrność skóry i redukuje zmarszczki i drobne linie.

Co to jest retinol?

Retinol to forma witaminy A. Jest to również najlepszy składnik przeciwstarzeniowy. Zostało to szeroko zbadane i wykazano, że pomaga zwiększyć produkcję kolagenu w skórze, co prowadzi do widocznej redukcji zmarszczek i drobnych linii. Ponadto retinol wspomaga odnowę komórek, a także tempo, w jakim produkowane są nowe komórki skóry. W przypadku skóry wrażliwej może więc powodować zaczerwienienie, podrażnienie, a nawet łuszczenie się skóry. Z tego powodu kosmetyki na bazie retinolu są często tworzone z innymi nawilżającymi składnikami aktywnymi, takimi jak kwas hialuronowy, oraz substancjami łagodzącymi, które pomagają zmniejszyć podrażnienia skóry, takimi jak kwas hialuronowy.

Czy retinol i kwas hialuronowy można stosować razem?

kremy z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy i retinol to jedno z najlepszych połączeń w pielęgnacji skóry. W przeciwieństwie do innych kwasów, takich jak kwas glikolowy lub salicylowy, kwas hialuronowy jest środkiem nawilżającym i nie złuszcza chemicznie skóry. Zamiast tego, kwas hialuronowy w kosmetyce zapewnia wilgoć i wodę na powierzchni skóry, pozostawiając ją nawilżoną i gładką, co jest niezbędne podczas stosowania kuracji retinolem.

Jak stosować kwas hialuronowy i retinol razem?

Zaleca się stosowanie kwasu hialuronowego rano i wieczorem po oczyszczeniu skóry. Retinol powinien być stosowany tylko wieczorem. Wieczorem oczyść skórę, nałóż retinol, a na koniec krem nawilżający bogaty w kwas hialuronowy, aby zamknąć wilgoć i zapobiec podrażnieniom i przesuszeniu. Jeśli zamiast kremu nawilżającego zdecydujesz się na serum z kwasem hialuronowym, nałóż je tuż przed kremem. Podczas stosowania retinolu niezbędna jest ochrona przeciwsłoneczna o szerokim spektrum działania, ponieważ skóra staje się bardziej wrażliwa na światło.