na ciemciuchę

Jak zwalczyć ciemieniuchę u niemowlaka?

Ciemieniucha u niemowlaka występuje dosyć często i jest nie lada problemem dla rodziców. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby pozbycia się kłopotu. Jak zwalczyć ciemieniuchę u noworodka? Po jakie preparaty sięgnąć? Skąd się bierze ciemieniucha?

Sposoby na ciemieniuchę

Ciemieniucha zazwyczaj pojawia się w miejscu największego wydzielania gruczołów łojowych, czyli w okolicy owłosionej skóry głowy. Wyglądem przypomina żółtą skorupkę. Maleństwo podczas ciąży otrzymywało od matki sporą dawkę hormonów, a po narodzinach może tego zabraknąć. Regularna pielęgnacja skóry malucha jest bardzo ważna i zapobiega wtórnemu nadkażeniu grzybiczemu oraz bakteryjnemu. Skuteczny sposób na ciemieniuchę pozwoli sprawnie pozbyć się problemu. Jeśli jednak nie zadziałają specjalne preparaty, warto udać się do lekarza. W tym przypadku można sięgnąć po:

na ciemciuchę
  • szampon na ciemieniuchę,
  • preparaty na ciemieniuchę,
  • olejek na ciemieniuchę.

Ciemieniucha u dziecka

Zmiany tego typu nie bolą i nie swędzą dziecka, jednak często bardzo martwią rodziców. Ryzyko pojawia się jedynie podczas wtórnej infekcji bakteryjnej lub grzybiczej skóry, która jest zmieniona chorobowo. Okazuje się, że łagodne zmiany skórne nie wymagają leczenia. Łuski można lekko usuwać podczas czesania włosków dziecka za pomocą szczoteczki z delikatnym włosiem. Najlepszą opcją jest wykonywanie tych czynności po kąpieli, kiedy wydzielina gruczołów łojowych jest rozmiękczona. Wszelkie wątpliwości można skonsultować z pediatrą, tak aby zapobiec ewentualnemu namnażaniu się bakterii.