zamyślona dziewczyna z długimi włosami

Włosy średnioporowate – w jaki sposób prawidłowo o nie dbać?

Włosy średnioporowate wymagają konkretnej pielęgnacji podobnie jak pozostałe rodzaje, dlatego bardzo ważne jest dobranie właściwych kosmetyków, dzięki którym będą cały czas wyglądać pięknie i zdrowo. Mają one jednak skłonność do balansowania między wspaniałym stanem a niepewnym urokiem. Dowiedz się, czym charakteryzują się średnioporowate włosy i w jaki sposób o nie prawidłowo dbać.

Czym charakteryzują się włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate posiadają luźniejszą strukturę niż inne, a konkretnie – średnie rozchylenie łusek włosów. Łuski kontrolują, ile wilgoci dostaje się do łodygi włosa, a w ich przypadku są one w połowie otwarte, więc wilgoć łatwo się do nich dostaje, lecz jednocześnie nie zostaje szybko tracona.

Te włosy z reguły są cienkie i delikatne, dlatego dobranie do nich właściwych produktów jest dość trudne, tym bardziej że niewłaściwie dobrane kosmetyki do włosów średnioporowatych mogą sprawić, że zaczną się przetłuszczać i wyglądać bardzo nieatrakcyjnie.

Jakie olejki do włosów średnioporowatych stosować?

Ten rodzaj włosów wymaga wzmocnienia i dogłębnego odżywienia, a równocześnie nie powinien być męczony kosmetyki, które je obciążą, dlatego tak istotne jest stosowanie w ich przypadku lekkich kosmetyków. Jedną z najlepszych kuracji są oleje do włosów średnioporowatych, a należą do nich m.in.:

  • olejek z nasion baobabu – tworzy mikroskopijną powłokę, ochrania włosy przed utratą wilgoci oraz szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, a także wygładza i nadaje połysk.
  • olejek makadamia – reguluje sebum, łagodzi podrażnienia, nawilża, odżywia, zmiękcza i poprawia ich elastyczność.
  • olejek arganowy – spowalnia procesy starzenia się komórek oraz regeneruje osłabione włosy.
  • olejek jojoba – hamuje wydzielanie sebum, oczyszcza i leczy łupież, a dodatkowo intensywnie nawilża skórę głowy.
  • olejek awokado – nawilża, nadaje połysk, zapobiega puszeniu się włosów i doskonale je wygładza.
  • olejek winogronowy – jest doskonały w walce z łupieżem i nadmiernym wydzielaniem sebum, ma działanie łagodzące i regenerujące oraz prawidłowo chroni włosy i skórę głowy.
  • olejek ze słodkich migdałów – chroni przed zniszczeniem, rozświetla włosy i łagodzi podrażnienia skórne.

Przede wszystkim trzeba zwracać uwagę na olejki z zawartymi kwasami tłuszczowymi omega-7 i omega-9, które doskonale się sprawdzą w przypadku włosów średnioporowatych, zapewniając im mnóstwo pozytywnych właściwości.