Oleje roślinne w codziennej pielęgnacji

Korzystanie z dobrodziejstw olejów roślinnych to nie tylko optymalne rozwiązanie w zakresie odżywiania. To również doskonała metoda, by w ekologiczny sposób zadbać o urodę.

Oleje roślinne są kosmetykami skutecznymi, a zarazem uniwersalnymi. Od gotowych produktów znanych marek różnią się ceną na plus – przy ich użyciu za niewielką kwotę wyczarować można imponujące rezultaty.

Oleje nierafinowane – najlepszy wybór

Proces rafinacji oleju służy do polepszenia jego właściwości w zakresie stabilności i odporności na wysokie temperatury. Dlatego oleje rafinowane są szeroko stosowane w przemyśle spożywczym, chemicznym i kosmetycznym.

Jednak natura tego procesu powoduje, że jego konsekwencją jest drastyczna utrata naturalnych właściwości prozdrowotnych, z których słyną konkretne rośliny. Dlatego tam, gdzie najbardziej liczy się efekt pielęgnacyjny i leczniczy dla skóry, ciała czy włosów, stosowanie olejów nierafinowanych przyniesie więcej wymiernych efektów.

Olej – gotowy kosmetyk

Oleje to składniki wielu formuł w dostępnych na rynku szamponach, kremach czy emulsjach do ciała. Nie każdy jednak wie, że pełnowartościowy olej roślinny może być stosowany z powodzeniem jako samodzielny produkt pielęgnacyjny.

Spośród dostępnych na rynku olejów najlepiej spróbować kilku, dopasowanych do swoich aktualnych potrzeb. Inny olej przywróci blask i miękkość przesuszonym, farbowanym włosom lub uchroni suchą skórę przed utratą wilgoci, inny z kolei będzie się nadawał do usuwania makijażu ze skóry twarzy tłustej. Oczywiście, może się też okazać, że pierwszy wypróbowany olej okaże się na tyle kompleksowo wpasowywać w pielęgnację, że zniknie potrzeba dalszych poszukiwań.