Suplementy diety – cytrynian wapnia

Wapń nie tylko wspomaga rozwój i utrzymanie mocnych kości i zębów, ale ma również kluczowe znaczenie dla funkcjonowania mięśni i nerwów. Jest to ważny minerał szczególnie dla kobiet, ponieważ ich zapotrzebowanie na wapń jest zazwyczaj większe od męskiego. Pełni również ważną rolę u dzieci w czasie wzmożonego wzrostu oraz osób starszych zagrożonych osteoporozą.

Najlepsze źródła wapnia

Wapń można znaleźć w żywności, takiej jak produkty mleczne i niektóre warzywa liściaste, ale jeśli nie jada się regularnie, przyjmowanie odpowiedniego suplementu wapnia może pomóc w dostarczeniu dodatkowych ilości tego minerału. Wybór jednego z rodzaju magnezu może też przynieść dodatkowe korzyści.

Wchłanianie – cytrynian wapnia a węglan wapnia


Dwie najczęstsze formy suplementów wapnia to węglan wapnia i cytrynian wapnia. Węglan wapnia jest niedrogi i najlepiej jest go spożywać podczas posiłków. Cytrynian wapnia od evita.sklep.pl może być bardziej kosztowny, ale jego dawkowanie jest bardziej elastyczne. Może być przyjmowany o każdej porze dnia, z jedzeniem lub bez, ponieważ jest wchłaniany równie dobrze na pusty lub pełny żołądek. Cytrynian wapnia jest również lepszym wyborem dla osób starszych, które mogą produkować mniej kwasu żołądkowego lub dla tych, którzy przyjmują leki na zgagę, ponieważ jest łatwiej wchłaniany przy niskim poziomie kwasu żołądkowego w porównaniu z innymi rodzajami suplementów wapnia.

Niezależnie od podjętej decyzji, zawsze warto skonsultować swój wybór z lekarzem lub farmaceutą.