Odżywki do włosów – jak dobierać?

Włosy to bardzo ważny element budowania wizerunku. Są istotne szczególnie dla kobiet, które często mają długie i bujne czupryny, wymagające szczególnej pielęgnacji. Przesuszanie lub przetłuszczanie się kosmyków, ich wypadanie lub nieestetyczny wygląd są powodami do zmartwienia. Dlatego też wiele osób stara się zregenerować swoje włosy za sprawą stosowania praktycznych odżywek do włosów. Kwestia, jak wybrać odżywkę do włosów nie dla każdego jest jednak oczywista.

Rodzaje odżywek do włosów

Odżywki dzielą się na dwie zasadnicze grupy: kosmetyki do włosów suchych oraz kosmetyki do włosów tłustych. W sprzedaży są również dostępne odżywki neutralne przeznaczone do profilaktycznej pielęgnacji włosów normalnych. Odżywki do włosów z tendencjami do przetłuszczania muszą być przede wszystkim lekkie i nieobciążające. Mają za zadanie stabilizować pracę gruczołów łojowych znajdujących się na skórze głowy tak, aby nie produkowały one nadmiaru łoju. Na przypadłości związane z przetłuszczaniem się kosmyków pomagają preparaty na bazie składników naturalnych i ziół takich jak: rumianek, pokrzywa czy tymianek. Odżywki do włosów przesuszonych muszą przede wszystkim odpowiednio nawilżyć strukturę włosa. Mają one postać tłustym kremów, które na długo utrzymują wrażenie miękkości. Dostępne są również odżywki regeneracyjne przeznaczone do włosów zniszczonych np. za sprawą intensywnego farbowania. Odżywki dostępne na rynku mogą występować w postaci żelu, balsamu, kremu lub wygodnej mgiełki. Niektóre z nich pozostają na włosach, inne wymagają spłukiwania.  

Kryteria doboru odżywki do włosów

Zawsze, kiedy kupuje się kosmetyk do włosów, należy kierować się swoimi indywidualnymi potrzebami. Każda czupryna jest inna i wymaga innego rodzaju pielęgnacji. Odpowiednie dobranie preparatu to już połowa sukcesu. Jest kilka wyznaczników, które obowiązkowo należy wziąć pod uwagę, wybierając właściwą dla siebie odżywkę do włosów. Przede wszystkim ważny jest typ włosa i jego kondycja. Inne preparaty nadają się do włosów cienkich i zniszczonych, inne do bujnych kędziorów, które się puszą. Druga sprawa to osobiste tendencje skóry głowy (np. skóra łojotokowa, skóra ze skłonnością do łupieżu, itp.). Kolejną kwestią jest to, jak często dana osoba dokonuje zabiegów pielęgnacyjnych i fryzjerskich (np. z jaką częstotliwością farbuje włosy). Trzeba pamiętać również o tym, że ważny jest wiek i tryb życia danej osoby a nawet preferowana dieta, czy obecność codziennych stresów. Ze względu na tak wiele zmiennych nie ma odżywki idealnej, która sprawdziłaby się u każdej osoby.

Co powinna zawierać dobra odżywka do włosów?

Odżywka do włosów zawiera zazwyczaj całą masę cennych składników które, nie tylko działają na zewnątrz, ale także wzmacniają cebulki włosów, powodując ich zdrowy wzrost. Popularnymi składnikami odżywek są olej rycynowy i prowitamina B5, które zabezpieczają włosy przed rozdwajaniem. Do odżywek często dodaje się również ekstrakty z soi lub pszenicy. Na łamliwość włosów dobrze jest kupić odżywkę z nasionami drzewa karob.