Witamina C liposomalna – dla zdrowia i urody

Kwas askorbinowy, powszechnie znany jako witamina C, pełni szereg niezwykle ważnych funkcji w organizmie. We względu na swoje właściwości jest on stosowany nie tylko w przemyśle farmaceutycznym, ale także w kosmetologii.

Czym jest witamina C liposomalna?

Witamina C liposomalna jest najlepiej przyswajalną formą kwasu askorbinowego. Wśród tradycyjnych form kwasu askorbinowego, witaminę C liposomalną wyróżnia to, że jej cząsteczka otoczona jest osłonką lipidową. Dzięki temu kwas askorbinowy nie podrażnia żołądka, a jego przyswajalność oscyluje w granicach 98%.

Objawy niedoboru witaminy C

Witamina C jest związkiem egzogennym co oznacza, organizm sam nie jest w stanie jej wytworzyć. Potrzebna jest zatem dobrze zbilansowana dieta, a czasem także i suplementacja. Typowym objawem niedoboru witaminy C jest osłabienie układu odpornościowego, częste i nawracające infekcje, trudno gojące się rany, osłabienie szkliwa i choroby dziąseł, szara skóra, kruche paznokcie oraz włosy. Według najnowszych badań niedobór witaminy C może doprowadzić o znacznego obniżenia nastroju, a nawet wywołać depresję.

Jak i kiedy należy suplemetować witaminę C?

W ciągu całego roku należy dbać o to, aby dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę witaminy C. Znajdziemy ją między innymi w owocach cytrusowych, papryce, pomidorach, pietruszce oraz kapuście. W okresie zwiększonej zachorowalności, a więc z miesiącach jesienno-zimowych, każdy powinien wdrożyć suplementację witaminy C. Nie trzeba się martwić o ewentualne przedawkowanie kwasu askorbinowego – jego nadmiar wydalany jest z organizmu wraz z moczem.

Witamina C liposomalna w kosmetyce

Witamina C liposomalna (https://evita.sklep.pl/pl/c/Liposomy/2222883) pełni także ważną rolę w przemyśle kosmetycznym, ze względu na swoje szczególne właściwości pielęgnacyjne. Jest to związek, który hamuje rozwój wolnych rodników co oznacza, że spowalnia proces starzenia się skóry. Witamina C jest częstym składnikiem kremów, które mają za zadanie przywrócić skórze blask, jędrność, odpowiednio ją nawilżyć i spłycić zmarszczki.